Náš tým

Náš tým

Mgr. Ing. Marie Žižlavská

  • 1999 - 2005 Studium na Vysoké škole ekonomické v Praze
  • 2011 - 2016 Studium  Controllingu, Personalistiky a Rozvoje osobnosti a organizací na Univerzitě v Klagenfurtu
  • 2008 - 2016 různé pozice v ČR a zahraničí v oblasti financí a controllingu
  • 2016 - vznik projektu Oslí stezky - zážitkové oslí farmy ve Svárově a firmy FEEL GOOD IN - firmy na rozvoj emoční inteligence
  • 2018 - čestné uznání projektu Oslí stezky na veletrhu FOR HORSE/ FOR FAMILY
  • 2018 - Ocenění hejtmanky v nominaci Podnikatelka roku ve Středočeském kraji
  • 2020 - Oslí stezka zařazeno do TOP 15 výletů dle Středočeské centrály cestovního ruchu
  • 2022 - otevření Oslí stezky v Českém ráji - farma SIRENI

Sen o farmě

jako malá jsem celé léto trávila u babičky na chatě se zahrádkou, kde každý koutek byl využit na pěstování zeleniny, ovocných keřů, stromů a kytiček. Na můj milovaný hrášek byl vyčleněn jeden záhonek... a tak jsem si řekla, až budu velká chci mít celé pole hrášku... Tak nějak začal můj sen o vlastní farmě, k tomu se pak přidala láska k oslíkům a mít stádečko hýkavců u klasického rodinného domku na dvorku by opravdu nešlo...

Jak manažerka k oslům přišla...

Vyrůstala jsem v paneláku s obvyklými domácími zvířaty jako pes a kočka. Jezdila jsem chvíli na koni, ale než samotné ježdění mně víc bavilo jen tak být ve stáji mezi zvířaty a užívat si jejích přítomnost. Život se pak ubíral pragmatickými koleji - vystudovala jsem ekonomii, pracovala s čísly, ale vůbec mně to nebavilo. Pořád jsem hledala sebe a co chci od života. Tato nespokojenost mně vedla k studiu oboru Personalistiky a Rozvoje osobností a organizací na Univerzitě v Klagenfurtu. Tam už se se cítila víc "doma", ale pořad to nebylo ono. A pak jsem poznala oslíky... Ten prožitek klidu, moudrosti až posvátnosti, které jsem cítila kdysi ve stáji u koní se znovu vrátil s ještě větší intenzitou a mně se konečně 'rozsvítilo'. Bylo mi mezi oslíky prostě dobře - to už jsem dlouho nezažila. Trochu protikladný pocit jsem ale měla za chvíli, kdy jsme je měli vzít na procházku. Oslíkovi se moc nechtělo, ba projevoval značný odpor při mé snaze o jeho vedení. Hlavou se mi honilo - hloupý osel, tvrdohlavý osel... že by bylo něco špatného se mnou mně ani nenapadlo. Až doma - když mi to nedalo a začala jsem o oslících zjišťovat víc (pátrala jsem v zahraniční literatuře, v ČR tehdy oslů bylo poskrovnu a zkušenosti s nimi taky tak). A tak jsem četla:

Osli jsou citliví na emoce lidí, bytostně nemají rádi vnitřní neklid a stres, neautententičnost. Vnitřně rozpolcený a nevyrovnaný vůdce pro ně představuje potenciální nebezpečí, protože nevnímá dobře okolí a může dostat osla do nesnází. Osli jsou zrcadlem naší duše. Ukazuji, co na sobě nevidíme a dávají možnost ke změně.

A tak mi oslíci pomohli k prozření o mém vnitřním stavu, nutnosti změny a inspirovali..., najednou jsem viděla jejich obrovský potenciál pro terapeutické a rozvojové působení a tak se zrodil nápad Oslí stezky - zážitkové oslí farmy a projektu FEEL GOOD IN - firmy na osobnostní rozvoj s využitím oslíků. Konečně to dávalo smysl, láska k oslíkům, zájem o psychologii a růst člověka, touha být venku a v přírodě - vše se propojilo v harmonický celek. Dala jsem v práci výpověď, pořídila první oslíky, našla pro ně ustájení a vrhla se do víru podnikání (o této možnosti pro sebe jsem se nikdy ani netroufla pomyslet). Vznikla Oslí stezka ve Svárově v areálu statku Nový Dvůr Svárov.  Také jsem  téměř po 20 letech ukončila nefunkční vztah a začala nová kapitola mého života. 

Vlastní farma a asinoterapie

Jak už tak bývá, když člověk jde po správné cestě, potkává správné lidí a otevírají se mu často zcela nečekané možnosti. Setkání s Filipem bylo právě takové. Poznali jsme se v červenci...

Já: 'Co děláš?' se ptám s úmyslem zjistit, kdy se uvidíme...

Filip: 'Sekám trávu v Českém ráji."

Já: 'A jak dlouho ještě budeš sekat?'

Filip: 'Už to dělám od včerejška a budu ještě zítra."

Já: "Hmm..Osel by ti to posekal efektivněji." duše bývalé ekonomky se nezapřela...

a tak nějak se odehrál začátek naší lásky a začalo naše společné budování farmy v Českém ráji :-). A protože Filip je fyzioterapeut, tak naše paleta oslích zážitků se rozrostla i o terapeutickou odnož - asinoterapii. Pojem, který v ČR zatím nebyl vůbec znám. Terapie pomocí oslíků.

Na farmě v Českém ráji jsou k tomu ideální podmínky. Areál farmy tvoří uzavřené údolí, obklopené vzrostlými stromy, které poskytují příjemný stín v horkých letních dnech a chrání před větry v zimě, potůček, který udržuje příjemné klima pro rostliny a zvířata, uklidňující zvuk zurčící vody, 2 staleté mohutné duby, které stojí na stráži celé farmy a poskytují prostor pro čerpání poznání, síly a moudrosti... zkrátka příroda, která léči. Natož s asistencí moudrosti oslíků a lidských průvodců.

Mgr. Filip Kyral/Rise-integrity/Farma SIRENI

Vyrůstal jsem v rodině, kde se klasická a alternativní medicína snoubí podnes v praktickém přístupu ke zdraví jako přirozenému stavu člověka. Mamka MUDr. Marie Kyralová kromě dlouholeté výuky na fakultě tělesné výchovy a sportu UK, kde učila od tělovýchovného lékařství přes zdravotní TV až po akupresuru a alternativní přístupy; byla u zrodu a rozvoje tzv. metody Ludmily Mojžišové. Doslova od kočárku jsem okukoval jak co dělá, a velmi záhy jsem se stal aktivním terapeutem já pro ni:-) Vzhledem k tomu, že už tehdy byla neuvěřitelně zaměstnaná a kromě výuky na FTVS UK ještě do nocí ordinovala pro desítky pacientů denně (bez nadsázky), masáže jsem na ní praktikoval cca od šesti let a mobilizace jsem fakticky začal asi kolem dvanácti. Tato praktická výchova byla doplňována o sporty v přírodě, kdy mne na jedné straně můj skvělý starší brácha bral na skály, na běžky i spaní v iglú; na druhé straně jsem trávil celá léta na táborech a na horách se studenty fakulty na nejrůznějších akcích, ať již jako účastník či maskot máti zaopatřující zdravotnický dohled.

Se studiem vysoké školy se rozšířil můj rozhled o různé metody, koncepty a úhly pohledu na téma zdraví, sport a možnosti Člověka. Vystudoval jsem fyzioterapii na 3.LF UK, kde mi tedejší špičkový pedagogický kolektiv, umožnil zachovat si svůj pohled na svět a ještě jej obohatil o praktické know how. Současně jsem vystudoval na FTVS UK pedagogiku TVPV ZP; tedy sport, tělesnou a pracovní výchovu s aplikacemi pro zdravotně oslabené. Praktické ovládnutí sportovních disciplín i pochopení psychologie handicapu se harmonicky doplnilo o vhled do biomechaniky a fyziologie hybnosti. Dva obory se prolnuly ve fakultním hesle starých řeků Kalokagathia - Harmonie těla a ducha, kterou jsem rozvíjel studiem alternativních přístupů napříč kulturami.

Následovaly tovaryšské roky kdy jsem studoval na kurzech další rozvíjející metodiky a pracoval jako fyzioterapeut i vychovatel ve Speciální škole Starostrašnická. Prošel jsem zde lekcemi pokory, trpělivosti i krásy bezprostředních emocí tamních dětí. Každému sice bylo ubráno na zdraví, ale jejich autenticita a hloubka citů i prožitků je opravdu inspirativní. Nicméně mi chyběl aktivní a vědomý přístup ke spolupráci, a i přes hluboké lidské obohacení jsem pochopil co nechci. Obdobnou zkušenost pro mne znamenala práce na poliklinice Barrandov. Dostal jsem praxi v širokém spektru diagnóz i obrázek jak funguje naše zdravotnictví, a tak jsem pochopil co chci.

Ze zkušené jsem se vrátil do naší ordinace. Stále jezdím po světě a rozšiřuji své portfolio zkušeností i současného know how.

Setkání s Marií přineslo do mého života další dimenzi - oslíky. V dětství jsem byl zamilovaný do koní, na kterých jsem i chvíli jezdil a učil se dřině kolem nich. A tak farma a práce kolem nich je dnes moje druhé povolání. Svoje zkušenosti ve fyzioterapii mohu dnes zúročit v asinoterapii - oboru, který je v ČR zatím téměř v začátcích, a jsem rád, že se to stává korunou našeho společného snažení celé rodiny.