Oslí stezka

oslí farma - oslí trekking - zážitky s oslíkem - trail park - asinoterapie - kurzy emoční inteligence a sociálních kompetencí s oslíkem

Oslí stezka je rodinná zážitková oslí farma.

Momentálně působíme na 2 stanovištích:

Areál Svárov / Křivoklátsko - 15 min západně od Prahy

 Areál Tatobity / Český ráj - 15 min východně od Turnova

Všechny programy včetně návštěvy farmy pouze po předchozí rezervaci přes náš web. 

Specializujeme se na interaktivní programy v doprovodu oslíků.  Potkáte se u nás s oslíky různých plemen, od mini oslíka velkého jako pes až po Poitou - jedno z největších oslích plemen, vážící kolem 400 kg. 

Momentálně je tu doma kolem 15 oslů. O oslících se tady dozvíte spoustu zajímavostí a hlavně si užijete přímý kontakt s nimi.

Jsme malá rodinná farma, snažíme se zajistit důstojný život bez přetěžování zvířat a personálu. Respektujte prosím naše pravidla uvedená níže. 

Jak to u nás chodí: 

 • nemáme pevnou otevírací dobu, všechny programy včetně návštěvy farmy je potřeba předem rezervovat (přes záložku Rezervace)
 • všechny programy probíhají s průvodcem (včetně návštěvy farmy),  areály farem nejsou přístupné pro veřejnost bez rezervace, to znamená nelze se "jen podívat na zvířata)
 • vstup do areálu bez doprovodu personálu je zakázán, areály jsou hlídané bezpečnostními kamerami a psy
 • hlavní sezóna je duben - listopad:  otevřeno pro standardní a individuální programy 
 • vedlejší sezona je prosinec - březen: možné pouze individuální programy
 • v hlavní sezóně probíhají standardní programy  - termíny jsou předem vypsané, termínu se může zúčastnit  několik rodin najednou (na procházku nebo túru má každá rodina oslíka svého)  nebo můžete zvolit program individuální - termín je vyhrazen pouze pro Vaši skupinu/rodinu
 • na většinu našich programů kromě návštěvy farmy je nutná platba předem (nákup poukazu přes náš e-shop)
 • rezervace bez platby předem je možná na Program Návštěva farmy, na ostatní programy v režimu last-minute - 1 -2 dny před termínem
 • luxus a vybetonované cestičky u nás nenajdete, nabízíme klid a pravou venkovskou pohodu, nevšední zážitky na čerstvém vzduchu a nádhernou přírodu, proto se připravte jako na výlet do přírody - po dešti může být bahno, oslí bobky zde na trávě potkat můžete taky, proto oblíbené značkové boty raději nechte doma :-). Oslíci jsou rovněž velmi zvědaví, při přímém kontaktu vám můžou zkoumat obsah kapes, kabelek, proto i svršky a doplňky volte raději tak, abyste se o ně tolik nebáli :-).
 • odpovědi na další časté otázky naleznete v oddílu FAQ, než nám zavoláte s dotazem, prosím o nastudování info na těchto stránkách, jsme často v terénu a u zvířat, máme ruce od bahna a možnost odpovídat na standardní dotazy je omezená :-)
 • farmu budujeme ve vzácném volném čase (majitelka farmy je na mateřské "dovolené", majitel farmy má i jiné zaměstnání), proto ne vždy je vše hotové a naleštěné... 
 • farmu budujeme z vlastních zdrojů, bez dotací a grantů, jsme proto vděční za každou podporu v podobě nákupu poukazu - a pokud možno přímo přes náš eshop, prodeje přes partnery jsou vždy spojené s dalšími náklady... 

Naše filozofie

Oslíci jsou úžasná zvířata. Mohou nás mnohému naučit a obohacují  naše životy o nezapomenutelné chvíle. Jsou našimi parťáky a kamarády. V jejích společnosti si víc uvědomujeme vzácnost přítomného okamžiku. Učí nás zpomalit a zamyslet se. Zklidní naši duši. Učí nás být sami sebou. Být, cítit a vnímat. Mít v hlavě pořádek a znát svoji hodnotu. Být silnou, důstojnou a vyrovnanou osobností.    

 

Co nabízíme

Areál Svárov / Křivoklátsko

Areál Oslí stezka Svárov se nachází cca 15 min západně od Prahy,   dostupný MHD z Prahy a Kladna, leží v malebné vesničce a přímo navazuje na Přírodní park Povodí Kačáku a křivoklátské lesy.  Je ideální jako startovací bod pro oslí trekking - procházky a túry.  Areál sdílíme s dalšími subjekty jako je lesní školka, psí útulek a farma Nový Dvůr. Z tohoto důvodu zde  máme omezené zázemí a možnosti pro rozvoj programů. 

Areál Tatobity / Český ráj

Areál Oslí stezka v Českém ráji se nachází cca 15 min východně od Turnova, rozkládá se na cca 2 hektarech v malebném uzavřeném soukromém údolí skrytém od pohledů kolemjdoucích.  Toto  místo je ideální na relaxační a zážitkové pobyty na farmě v přítomnosti oslíků. I když je to uprostřed Českého ráje, farma se nachází bokem od hlavních turistických atrakcí, davy turistů zde neuvidíte a tak máte unikátní možnost zažit Český ráj tak trochu jinak... vice o areálu

Můj příběh

Mgr. Ing. Maria Žižlavská - zakladatelka projektu, trenérka, lektorka


Do oslíků jsem se zamilovala při návštěvě oslí farmy v Rakousku. Pocítila jsem zvláštní kouzlo oslí osobnosti a velký potenciál pro využití pro psychoterapeutické a rozvojové účely.   Po vlastní zkušenosti s pracovním vyhořením a potřebě změnit životní styl (přestát se věčně honit, být víc v přírodě, mít čas na děti a mít smysluplnou a naplňující práci) se zrodil nápad projektu Oslí stezka a firmy na rozvoj emoční inteligence FEEL GOOD IN, který propojuje moje zájmy - rozvoj osobnosti v interakci se zvířaty. Opustila jsem  práci v korporátní sféře a začala pořádat oslí programy "s přesahem", kde se snažíme pro Vás a Vaše děti zajistit nejen skvělý a zábavný zážitek, ale především zprostředkovat kouzlo oslí osobností a jejích blahodárný účinek na duši. Jsme první farma v ČR, kde se s oslíky začalo pracovat v takovém měřítku a konceptu, sjíždějí se za námi lidi z celé ČR, což je pro nás největší uznání, ale ocenění z "oficiálních struktur" nás rozhodně těší taky :-). Jako vítězství v nominaci podnikatelka roku nebo zařazení do TOP 15 Výletů Středočeskou centrálou cestovního ruchu.

Pro mne bylo setkání s oslíky osudové, umožnilo mi začít žít svůj sen, jít svou,  autentickou cestou. A třeba i pro vás setkání s oslíky přinese něco nového a nepoznaného, a možná i inspiruje k nějaké změně.  

Jinak  jsem taky máma 3 dcer - dvě dospělé (20 a 18 let) mi pomáhají na farmě s programy a výcvikem, třetí se narodila v roce 2020 a i proto mne momentálně zaměstnává více doma  a proto na farmě a na programech potkáte i moje úžasné kolegyně.  A jaká byla moje cesta od ekonomie k oslíkům?

 • 1999 - 2005 - studium ekonomie na VŠE v Praze

 • 2011 - 2016 - studium personalistiky a rozvoje osobnosti a organizací na Univerzitě Klagenfurt v Rakousku

 • 2008 - 2015 - různé pozice ve financích, controllingu a managementu v ČR a zahraničí

 • od r. 2016 - projekt Oslí stezky a FEEL GOOD IN s.r.o

 • 2018 - Cena hejtmanky v nominaci Podnikatelka roku 

 • 2018 - čestné uznání na veletrhu For Horse

 • 2020 - Oslí stezka je top 15 výlet ve Středních Čechách podle Středočeské centrály cestovního ruchu


Dvojnožci na farmě

aneb tým Oslí stezky


Maria Žižlavská, zakladatelka, manažerka Oslí stezky, trenérka a průvodce na stezkách

Filip Kyral, průvodce, trenér a fyzioterapeut

Ivan Zetek, majitel areálu Svárov, spoluzakladatel a facilitátor projektu, milovník oslíků

Marie Žižlavská, trenérka, průvodce

Adéla Žižlavská, trenérka, průvodce