Oslí stezka

oslí farma - oslí trekking - zážitky s oslíkem - trail park - asinoterapie - kurzy emoční inteligence a sociálních kompetencí s oslíkem

Prožijte nádherný zážitek na rodinné oslí farmě. Čeká Vás komentovaná prohlídka farmy, seznámení s oslíky různých plemen, procházka a svezení v sedle nebo projití překážkové dráhy s oslíkem. Ideální pro milovníky přírody a zvířat!

Oslík je velice milé, společenské  a hlavně klidné a rozvážné zvíře. Je to přímo terapeut mezi zvířaty, číší z něj klid a pohoda. V jeho přítomnosti snadno zapomenete na starosti, zpomalíte, začnete prožívat přítomný okamžik, naleznete vnitřní klid a načerpáte pozitivní energii. 

Během komentované prohlídky farmy se s těmito milými a drbání milujícími zvířaty seznámíte blíže. Poznáte různé i vzácné druhy oslíků, včetně mini oslíka nebo velkého francouzského, dozvíte se spoustu zajímavostí o jejich povaze, původu, chovu a využití. Čas bude i na pořádné mazlení, krmení a focení.

Nejvíc ale vám dá aktivní interakce s oslíkem - můžete si vyzkoušet vedení oslíka na překážkové dráze (tzv. trail parku), např. přeskočíte přes potok, vyšplháte do kopce a pokoříte další překážky, nebo se vydáte na procházku s oslíkem s případnou jízdou na oslíkovi (pro osoby do 50 kg). 

Ale není to jen tak vzít oslíka na vodítko a jít! Oslík je sebevědomé, inteligentní a velmi citlivé zvíře. Snadno rozpoznává naše emoce, postoje a záměry. Aby s vámi šel na procházku, musíte si zasloužit jeho důvěru a být pro něj důstojný partner. A co to znamená se dozvíte na instruktáži vedení. 


Momentálně působíme na 2 stanovištích:

Areál Svárov / Křivoklátsko - 15 min západně od Prahy

 Areál Český ráj / Podkozákovsko - 15 min východně od Turnova

Všechny programy včetně návštěvy farmy pouze po předchozí rezervaci přes náš web. 

Jak to u nás chodí: 

 • nemáme pevnou otevírací dobu, všechny programy včetně návštěvy farmy je potřeba předem rezervovat (přes záložku Rezervace)
 • všechny programy probíhají s průvodcem (včetně návštěvy farmy),  areály farem nejsou přístupné pro veřejnost bez rezervace, to znamená nelze se "jen podívat na zvířata"
 • hlavní sezóna je duben - listopad:  otevřeno pro standardní a individuální programy 
 • vedlejší sezona je prosinec - březen: možné pouze individuální programy
 • v hlavní sezóně probíhají standardní programy  - termíny jsou předem vypsané, termínu se může zúčastnit  několik rodin najednou (na procházku nebo túru má každá rodina oslíka svého)  nebo můžete zvolit program individuální - termín je vyhrazen pouze pro Vaši skupinu/rodinu
 • na většinu našich programů kromě návštěvy farmy je nutná platba předem (nákup poukazu přes náš e-shop)
 • rezervace bez platby předem je možná na Program Návštěva farmy, na ostatní programy v režimu last-minute - 1 -2 dny před termínem
 • luxus a vybetonované cestičky u nás nenajdete, nabízíme klid a pravou venkovskou pohodu, nevšední zážitky na čerstvém vzduchu a nádhernou přírodu, proto se připravte jako na výlet do přírody - po dešti může být bahno, oslí bobky zde na trávě potkat můžete taky, proto oblíbené značkové boty raději nechte doma :-). Oslíci jsou rovněž velmi zvědaví, při přímém kontaktu vám můžou zkoumat obsah kapes, kabelek, proto i svršky a doplňky volte raději tak, abyste se o ně tolik nebáli :-).
 • odpovědi na další časté otázky naleznete v oddílu FAQ
 • farmu budujeme ve vzácném volném čase (majitelka farmy je na mateřské "dovolené", majitel farmy má i jiné zaměstnání), proto ne vždy je vše hotové a naleštěné... 
 • farmu budujeme z vlastních zdrojů, bez dotací a grantů, jsme proto vděční za každou podporu v podobě nákupu poukazu - a pokud možno přímo přes náš eshop, prodeje přes partnery jsou vždy spojené s dalšími náklady... 

Naše filozofie

Oslíci jsou úžasná zvířata. Jsou našimi parťáky, kamarády a učiteli. Hlavní zásadou při práci s nimi je respekt a laskavost a tomu učíme i naše návštěvníky. Učí nás zpomalit a uvědomovat si krásu přítomného okamžiku. Zklidní naši duši.  Ukazují nám naše naučené vzorce chování. Učí nás autenticitě. Být, cítit a vnímat. Mít v hlavě pořádek a znát svoje priority. Být silnou, důstojnou a vyrovnanou osobností.    

 

Co nabízíme - naše programy

Areál Svárov / Křivoklátsko

Areál Oslí stezka Svárov se nachází cca 15 min západně od Prahy,   dostupný MHD z Prahy a Kladna, leží v malebné vesničce a přímo navazuje na Přírodní park Povodí Kačáku a křivoklátské lesy.  Je ideální jako startovací bod pro oslí trekking - procházky a túry.  Areál sdílíme s dalšími subjekty jako je lesní školka, psí útulek a farma Nový Dvůr. Z tohoto důvodu zde  máme omezené zázemí a možnosti pro rozvoj programů. 

Areál Český ráj / Podkozákovsko

Areál Oslí stezka v Českém ráji se nachází cca 15 min východně od Turnova, rozkládá se na cca 2 hektarech v malebném uzavřeném soukromém údolí skrytém od pohledů kolemjdoucích.  Toto  místo je ideální na relaxační a zážitkové pobyty na farmě v přítomnosti oslíků. I když je to uprostřed Českého ráje, farma se nachází bokem od hlavních turistických atrakcí, davy turistů zde neuvidíte a tak máte unikátní možnost zažit Český ráj tak trochu jinak... vice o areálu

Proč vlastně osel...

 • Osel je milé, inteligentní, společenské zvíře.
 • Působí psychoterapeuticky a je to výborný parťák pro dospělé i děti.
 • Díky menšímu vzrůstu a klidné povaze se s oslíky snadno skamarádíte.
 • Osel citlivě vnímá vaše emoce a vnitřní nastavení, a může nám o nás samotných leccos prozradit.
 • Je to i velký mazel, miluje drbání, lidskou společnost - je to prostě kamarád do pohody i nepohody.

Jen málokteré zvíře si od člověka vysloužilo tolik nesprávných představ jako oslík.  

Taky jste slyšeli, že osel je...

...hloupý a tvrdohlavý? Spíš má na vše svůj názor a pohled, který je nám často skrytý... Ale když si člověk udělá čas vcítit se a vidět věci z oslí perspektivy, žasne nad jeho moudrostí a inteligencí. Třeba to, co se považuje za tvrdohlavost, je ve skutečnosti  kombinací autonomie a opatrnosti.  Osel je sice stádové zvíře,  kvůli potravě musel  často putovat sám a mohl se spolehnout jen na sebe, proto jen tak neposlechne každého, kdo si myslí, že je nad nim pánem. Opatrnost byla nutná pro přežití v náročných terénech plných šelem. V případě, že cítí nebezpečí, zastaví se, přemýšlí a vyhodnocuje situaci. Tím často zachrání sebe a svého majitele.  V tom je odlišný od koně, který se zachraňuje úprkem. 

A že je pomalý? Anebo spíše my jsme zvyklí příliš pospíchat ...? Jak často máme pocit, že žijeme uspěchaně a život nám utíká mezi prsty? Na to je oslík ideální terapeut.  Svojí meditativní povahou a rozvážným tempem Vás uvede do vnitřního klidu a pohody, a tak Vám dá příležitost prožívat přítomnou chvíli naplno...

Oslík má doktorát z psychoterapie. Nastavuje Vám zrcadlo Vaší duše. Cítí a vnímá Vaši náladu a vnitřní rozpoložení a dokáže je pozitivně ovlivňovat. Svůj vnitřní klid a vyrovnanost předává ostatním zvířatům i lidem. Po jeho boku vše přichází do rovnováhy a pohody, hyperaktivní děti se zklidňují, dospělí zapomínají na stres a starosti a vše se harmonizuje.

Aby Vás oslík následoval, musí Vám důvěřovat. A důvěřovat může jen vůdci, který je vyrovnaný a klidný. Na oslíka žádný spěch neplatí. Potřebuje se s Vámi seznámit a otestovat Vás. Jakmile ho však přesvědčíte o své důvěryhodnosti, půjde s Vámi i do těch nejnáročnějších terénů. Z tohoto důvodu doporučujeme si na výlet na Oslí stezku udělat dostatek času, neplánovat před a po žádné velké akce, abyste nebyli ve stresu a nepospíchali... a mohli si užít oslího blahodárného společenství i jeho psychoterapeutické účinky naplno.

Oslíci jsou velmi mazliví a přítulní. Dokážou Vám dlouhé chvíle držet hlavu na klíně a užívat si hlazení a drbání. Pokud pro ně máte otevřené srdce, zahrnou Vás láskyplnými projevy a něhou.

A to je jen malý výčet oslích předností. Povídání o nich by zabralo hodně místa. Raději přijďte a vydejte se s námi na Oslí stezku poznat svébytné oslí projevy a zjistíte sami, nakolik je to krásné a ušlechtilé zvíře...  

Můj příběh

Mgr. Ing. Maria Žižlavská - zakladatelka projektu, trenérka, lektorka


Do oslíků jsem se zamilovala při návštěvě oslí farmy v Rakousku. Pocítila jsem zvláštní kouzlo oslí osobnosti a velký potenciál pro využití pro psychoterapeutické a rozvojové účely.   Po vlastní zkušenosti s pracovním vyhořením a potřebě změnit životní styl (přestát se věčně honit, být víc v přírodě, mít čas na děti a mít smysluplnou a naplňující práci) se zrodil nápad projektu Oslí stezka a firmy na rozvoj emoční inteligence FEEL GOOD IN, který propojuje moje zájmy - rozvoj osobnosti v interakci se zvířaty. Opustila jsem  práci v korporátní sféře a začala pořádat oslí programy "s přesahem", kde se snažíme pro Vás a Vaše děti zajistit nejen skvělý a zábavný zážitek, ale především zprostředkovat kouzlo oslí osobností a jejích blahodárný účinek na duši. Jsme první farma v ČR, kde se s oslíky začalo pracovat v takovém měřítku a konceptu, sjíždějí se za námi lidi z celé ČR, což je pro nás největší uznání, ale ocenění z "oficiálních struktur" nás rozhodně těší taky :-). Jako vítězství v nominaci podnikatelka roku nebo zařazení do TOP 15 Výletů Středočeskou centrálou cestovního ruchu.

Pro mne bylo setkání s oslíky osudové, umožnilo mi začít žít svůj sen, jít svou,  autentickou cestou. A třeba i pro vás setkání s oslíky přinese něco nového a nepoznaného, a možná i inspiruje k nějaké změně.  

Jinak  jsem taky máma 3 dcer - dvě dospělé (20 a 18 let) mi pomáhají na farmě s programy a výcvikem, třetí se narodila v roce 2020 a jelikož v ohradách u zvířat je jako doma,  chodí se mnou do práce doslova od narození, pevně doufám, že z ni roste milovnice zvířat... 

více o mé cestě životem...


Náš ušatý tým

Miky
Miky

Bobíček
valášek, narozen v květnu 2013, služebně nejstarší oslík na farmě, smělý a odvážný, občas se projevuje trochu jako puberťák (a má na to nárok, oslíci dospívají kolem 6 let), specialista na adrenalinovou stezku, pyšný otec oslátka Angeliky, pilně chodí na všechny túry, ale raději ve společnosti dalších oslíků než sám, v sedle vozí děti do 30 kg a pro svůj menší vzrůst je oblíbený u dětí, které chtějí oslíka vodit sami...

Míša

valášek, je to akční hrdina, má spoustu elánu a pracovního zápalu, chodí klidně i sám bez dalších oslíků 

Pepinka

akční a odvážná vůdkyně stáda, původem z Bulharska, mezitím se již ale slušně naučila česky :-), umí být velmi asertivní, ale i poslušná, milá a společenská. Je maminkou oslátek Angelika, Bailey a Cést la vie, s přehledem zvládá všechny stezky

Saphira

oslička velkého francouzského osla Poitou, narozená v roce 2012, druhý největší osel na farmě (kohoutková výška 133 cm), maminka Amiga a Belmonda, velmi statečná a učenlivá, vůdčí klisna velkých oslíků

Luis

valášek, narozen v roce 2006, dělá velkého frajera ale v hloubi duše je něžný a citlivý, klidně jde i sám bez dalších oslíků

Madleine
oslička velkého francouzského osla Poitou, narozena v roce 2012, největší osel na farmě - měří 137 cm, hrdou maminkou malého francouze Alphonse, Belly a Cyrana, je citlivá a vnímavá

Philipe

Valach velkého francouzského osla Poitou, narozen v roce 2012

Miky

mlaďoch miniaturního oslíka, narozen v červenci 2020 

Oslátka narozená na farmě

Alphonse
Alphonse
Bailey
Bailey
Angelika
Angelika
Belmondo
Belmondo

Pokyny k výletu na Oslí stezku 

Co s  sebou:

 • cyklistická nebo obdobná helma pro děti, pokud budou jezdit (pokud nemáte, zapůjčíme)
 • pevná, uzavřená, nejlépe trekingová obuv pro dospělé i děti (šlápnutí na nohu  až 300-kilovým zvířetem není nikdy vyloučeno)
 • pláštěnky
 • náhradní oblečení pro případ nečekaného deště
 • přikrývka na hlavu, sluneční brýle, krém na sluníčko, repelent
 • svačina, pití
 • pamlsky pro oslíka (mrkev, jablíčka, suché pečivo)

Bezpečnost na Oslí stezce

Naši oslíci jsou mírumilovná a vychovaná zvířata, přesto pořád jsou to žívá zvířata a nikdy nelze vyloučit kousnutí, kopnutí, leknutí, nebo že se budou chovat jinak, než očekáváno a něčím nás překvapí.

Pro bezpečný a pohodový průběh zážitku s oslíkem věnujte proto pozornost následujícím pravidlům:

 • Vstup do výběhů a areálu pouze v doprovodu pořadatele, areál je hlídán kamerovým systémem a psy.
 • Areál je přístupný cca 15 min před programem, opuštění areálu nejpozději 15 min po ukončení programu. 
 • Během programu v blízkosti oslíků nelze svačit, prosím zaopatřete děti dopředu.
 • Oslíci jsou velmi citliví na emoce, nesmí se k nim přistupovat v rozrušeném, nervozním stavu, proto prosíme, abyste naplánovali výlet a dojezd s časovou rezervou a byli připravení, aby nedocházelo ke zmatkům a stresům při příjezdu.
 • Krmení zvířat lze provádět pouze pod dohledem pořadatele na jeho pokyn.
 • Vstup na farmu je dobrovolný a na vlastní riziko, doporučujeme mít sjednané úrazové pojištění.
 • Děti mohou vstupovat na farmu pouze v doprovodu dospělého, který je zodpovědný za jeho chování a dodržování pravidel bezpečnosti.
 • Dospělí dohlíží na to, aby děti respektovaly pravidla a pokyny organizátora.
 • Pokud víte, že Vašim dětem mohou naše pravidla způsobovat komplikace nebo nejsou schopny je dodržet, prosíme, abyste zvolili individuální výlet, kdy se budeme moci přizpůsobit Vaším potřebám a lépe omezíme případná rizika.
 • Výběhy zvířat jsou zabezpečeny elektrickými ohradníky, prosím informujte a poučte děti o nebezpečí při dotyku.
 • V blízkosti zvířat je nutné se chovat klidně, nemávat rukami, klacky a jinými předměty, neběhat a nekřičet
 • Přistupovat k oslíkům vždy zepředu, zezadu od oslíka odstup min 1 metr.
 • Nesahat na nohy a kopyta zvířat, čištění kopyt provádí pouze pořadatel.
 • Při čištění oslíků dbát zvýšené opatrnosti, nepohybovat se v prostoru za oslíkem.

Pro procházku nebo túru:

 • Návštěvníci si musí sami zvážit náročnost výletu nebo túry vzhledem k fyzické kondici všech účastníků dle popisů výletů na našich stránkách, a to zejména délku trasy, převýšení atd. Účastníci se musí seznámit s náročnosti výletu před rezervací a uskutečněním programu. 
 • Návštěvníci si musí zvážit svoji psychickou kondici - oslíci jsou velmi citlivá na emoce a nálady - nemůžeme k nim přistupovat pokud jsme rozčílení nebo se nacházíme v mimořádné psychické nepohodě.
 • Pokud necháte v sedle jet děti,  je nutný zajistit z Vaší strany adekvátní počet dospělých osob - na jednoho oslíka je zapotřebí přítomnost min. 2 dospělých, plně "akceschopných" dospělých - 1 oslíka vede, druhý jistí (přidržuje) dítě ze strany.  Doprovod s kočárkem nebo psem na vodítku se nepovažuje za "akceschopného". Pokud nemate dostatečný počet doprovodných osob, mužete si přiobjednat asistujíciho průvodce od nás.  
 • Za manipulaci a vedení oslíka je vždy zodpovědná dospělá osoba.
 • Děti mohou vést oslíka bez jezdce na širokých, přehledných úsecích, vždy pod dohledem a asistence dospělého. 
 • Při jízdě na oslíkovi děti musí mít přílbu. Za nošení přílby dítětem po celou dobu jízdy v sedle zodpovídá rodič. 
 • Pokud je dítě v sedle, oslík se nesmí nechat bez dozoru, nebo s volným vodítkem, obě osoby z doprovodu se musí plně věnovat vodění oslíka a jištění dítěte. 
 • Oslík se nesmí pobízet k rychlejšímu tempu kopáním, hlasem atd.
 • Výletu se nemohou účastnit osoby pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
 • V případě, že se účastníci výletu nebudou řídit pokyny pořadatele, má pořadatel právo vyloučit tyto osoby z akce bez náhrady. 
 • Pejsci mohou na výlet pouze na vodítku
 • Pejsci se nesmí pohybovat v blízkosti oslíků, štěkat nebo jinak oslíky plašit ani obtěžovat jiné účastníky.