Oslí stezka

oslí farma - oslí trekking - zážitky s oslíkem - trail park - asinoterapie - kurzy emoční inteligence a sociálních kompetencí s oslíkem

Prožijte nádherný zážitek na rodinné oslí farmě. Čeká Vás komentovaná prohlídka farmy, seznámení s oslíky různých plemen, procházka a svezení v sedle nebo projití překážkové dráhy s oslíkem. Ideální pro milovníky přírody a zvířat!

Oslík je velice milé, společenské  a hlavně klidné a rozvážné zvíře. Je to přímo terapeut mezi zvířaty, číší z něj klid a pohoda. V jeho přítomnosti snadno zapomenete na starosti, zpomalíte, začnete prožívat přítomný okamžik, naleznete vnitřní klid a načerpáte pozitivní energii. 

Během komentované prohlídky farmy se s těmito milými a drbání milujícími zvířaty seznámíte blíže. Poznáte různé i vzácné druhy oslíků, včetně mini oslíka nebo velkého francouzského, dozvíte se spoustu zajímavostí o jejich povaze, původu, chovu a využití. Čas bude i na pořádné mazlení, krmení a focení.

Nejvíc ale vám dá aktivní interakce s oslíkem - můžete si vyzkoušet vedení oslíka na překážkové dráze (tzv. trail parku), např. přeskočíte přes potok, vyšplháte do kopce a pokoříte další překážky, nebo se vydáte na procházku s oslíkem s případnou jízdou na oslíkovi (pro osoby do 50 kg). 

Ale není to jen tak vzít oslíka na vodítko a jít! Oslík je sebevědomé, inteligentní a velmi citlivé zvíře. Snadno rozpoznává naše emoce, postoje a záměry. Aby s vámi šel na procházku, musíte si zasloužit jeho důvěru a být pro něj důstojný partner. A co to znamená se dozvíte na instruktáži vedení. 


Momentálně působíme na 2 stanovištích:

Areál Svárov / Křivoklátsko - 15 min západně od Prahy

 Areál Tatobity / Český ráj - 15 min východně od Turnova

Všechny programy včetně návštěvy farmy pouze po předchozí rezervaci přes náš web. 

Jak to u nás chodí: 

 • nemáme pevnou otevírací dobu, všechny programy včetně návštěvy farmy je potřeba předem rezervovat (přes záložku Rezervace)
 • všechny programy probíhají s průvodcem (včetně návštěvy farmy),  areály farem nejsou přístupné pro veřejnost bez rezervace, to znamená nelze se "jen podívat na zvířata"
 • hlavní sezóna je duben - listopad:  otevřeno pro standardní a individuální programy 
 • vedlejší sezona je prosinec - březen: možné pouze individuální programy
 • v hlavní sezóně probíhají standardní programy  - termíny jsou předem vypsané, termínu se může zúčastnit  několik rodin najednou (na procházku nebo túru má každá rodina oslíka svého)  nebo můžete zvolit program individuální - termín je vyhrazen pouze pro Vaši skupinu/rodinu
 • na většinu našich programů kromě návštěvy farmy je nutná platba předem (nákup poukazu přes náš e-shop)
 • rezervace bez platby předem je možná na Program Návštěva farmy, na ostatní programy v režimu last-minute - 1 -2 dny před termínem
 • luxus a vybetonované cestičky u nás nenajdete, nabízíme klid a pravou venkovskou pohodu, nevšední zážitky na čerstvém vzduchu a nádhernou přírodu, proto se připravte jako na výlet do přírody - po dešti může být bahno, oslí bobky zde na trávě potkat můžete taky, proto oblíbené značkové boty raději nechte doma :-). Oslíci jsou rovněž velmi zvědaví, při přímém kontaktu vám můžou zkoumat obsah kapes, kabelek, proto i svršky a doplňky volte raději tak, abyste se o ně tolik nebáli :-).
 • odpovědi na další časté otázky naleznete v oddílu FAQ
 • farmu budujeme ve vzácném volném čase (majitelka farmy je na mateřské "dovolené", majitel farmy má i jiné zaměstnání), proto ne vždy je vše hotové a naleštěné... 
 • farmu budujeme z vlastních zdrojů, bez dotací a grantů, jsme proto vděční za každou podporu v podobě nákupu poukazu - a pokud možno přímo přes náš eshop, prodeje přes partnery jsou vždy spojené s dalšími náklady... 

Naše filozofie

Oslíci jsou úžasná zvířata. Jsou našimi parťáky, kamarády a učiteli. Hlavní zásadou při práci s nimi je respekt a laskavost a tomu učíme i naše návštěvníky. Učí nás zpomalit a uvědomovat si krásu přítomného okamžiku. Zklidní naši duši.  Ukazují nám naše naučené vzorce chování. Učí nás autenticitě. Být, cítit a vnímat. Mít v hlavě pořádek a znát svoje priority. Být silnou, důstojnou a vyrovnanou osobností.    

 

Co nabízíme - naše programy

Areál Svárov / Křivoklátsko

Areál Oslí stezka Svárov se nachází cca 15 min západně od Prahy,   dostupný MHD z Prahy a Kladna, leží v malebné vesničce a přímo navazuje na Přírodní park Povodí Kačáku a křivoklátské lesy.  Je ideální jako startovací bod pro oslí trekking - procházky a túry.  Areál sdílíme s dalšími subjekty jako je lesní školka, psí útulek a farma Nový Dvůr. Z tohoto důvodu zde  máme omezené zázemí a možnosti pro rozvoj programů. 

Areál Tatobity / Český ráj

Areál Oslí stezka v Českém ráji se nachází cca 15 min východně od Turnova, v malebné vesničce Tatobity,  rozkládá se na cca 2 hektarech v malebném uzavřeném soukromém údolí skrytém od pohledů kolemjdoucích.  Toto  místo je ideální na relaxační a zážitkové pobyty na farmě v přítomnosti oslíků. I když je to uprostřed Českého ráje, farma se nachází bokem od hlavních turistických atrakcí, davy turistů zde neuvidíte a tak máte unikátní možnost zažit Český ráj tak trochu jinak... vice o areálu

Proč vlastně osel...

 • Osel je milé, inteligentní, společenské zvíře.
 • Působí psychoterapeuticky a je to výborný parťák pro dospělé i děti.
 • Díky menšímu vzrůstu a klidné povaze se s oslíky snadno skamarádíte.
 • Osel citlivě vnímá vaše emoce a vnitřní nastavení, a může nám o nás samotných leccos prozradit.
 • Je to i velký mazel, miluje drbání, lidskou společnost - je to prostě kamarád do pohody i nepohody.

Jen málokteré zvíře si od člověka vysloužilo tolik nesprávných představ jako oslík.  

Taky jste slyšeli, že osel je...

...hloupý a tvrdohlavý? Spíš má na vše svůj názor a pohled, který je nám často skrytý... Ale když si člověk udělá čas vcítit se a vidět věci z oslí perspektivy, žasne nad jeho moudrostí a inteligencí. Třeba to, co se považuje za tvrdohlavost, je ve skutečnosti  kombinací autonomie a opatrnosti.  Osel je sice stádové zvíře,  kvůli potravě musel  často putovat sám a mohl se spolehnout jen na sebe, proto jen tak neposlechne každého, kdo si myslí, že je nad nim pánem. Opatrnost byla nutná pro přežití v náročných terénech plných šelem. V případě, že cítí nebezpečí, zastaví se, přemýšlí a vyhodnocuje situaci. Tím často zachrání sebe a svého majitele.  V tom je odlišný od koně, který se zachraňuje úprkem. 

A že je pomalý? Anebo spíše my jsme zvyklí příliš pospíchat ...? Jak často máme pocit, že žijeme uspěchaně a život nám utíká mezi prsty? Na to je oslík ideální terapeut.  Svojí meditativní povahou a rozvážným tempem Vás uvede do vnitřního klidu a pohody, a tak Vám dá příležitost prožívat přítomnou chvíli naplno...

Oslík má doktorát z psychoterapie. Nastavuje Vám zrcadlo Vaší duše. Cítí a vnímá Vaši náladu a vnitřní rozpoložení a dokáže je pozitivně ovlivňovat. Svůj vnitřní klid a vyrovnanost předává ostatním zvířatům i lidem. Po jeho boku vše přichází do rovnováhy a pohody, hyperaktivní děti se zklidňují, dospělí zapomínají na stres a starosti a vše se harmonizuje.

Aby Vás oslík následoval, musí Vám důvěřovat. A důvěřovat může jen vůdci, který je vyrovnaný a klidný. Na oslíka žádný spěch neplatí. Potřebuje se s Vámi seznámit a otestovat Vás. Jakmile ho však přesvědčíte o své důvěryhodnosti, půjde s Vámi i do těch nejnáročnějších terénů. Z tohoto důvodu doporučujeme si na výlet na Oslí stezku udělat dostatek času, neplánovat před a po žádné velké akce, abyste nebyli ve stresu a nepospíchali... a mohli si užít oslího blahodárného společenství i jeho psychoterapeutické účinky naplno.

Oslíci jsou velmi mazliví a přítulní. Dokážou Vám dlouhé chvíle držet hlavu na klíně a užívat si hlazení a drbání. Pokud pro ně máte otevřené srdce, zahrnou Vás láskyplnými projevy a něhou.

A to je jen malý výčet oslích předností. Povídání o nich by zabralo hodně místa. Raději přijďte a vydejte se s námi na Oslí stezku poznat svébytné oslí projevy a zjistíte sami, nakolik je to krásné a ušlechtilé zvíře...  

Můj příběh

Mgr. Ing. Marie Žižlavská - zakladatelka projektu, trenérka, lektorka


Do oslíků jsem se zamilovala při návštěvě oslí farmy v Rakousku. Pocítila jsem zvláštní kouzlo oslí osobnosti a velký potenciál pro využití pro psychoterapeutické a rozvojové účely.   Po vlastní zkušenosti s pracovním vyhořením a potřebě změnit životní styl (přestát se věčně honit, být víc v přírodě, mít čas na děti a mít smysluplnou a naplňující práci) se zrodil nápad projektu Oslí stezka a firmy na rozvoj emoční inteligence FEEL GOOD IN, který propojuje moje zájmy - rozvoj osobnosti v interakci se zvířaty. Opustila jsem  práci v korporátní sféře a začala pořádat oslí programy "s přesahem", kde se snažíme pro Vás a Vaše děti zajistit nejen skvělý a zábavný zážitek, ale především zprostředkovat kouzlo oslí osobností a jejích blahodárný účinek na duši. Jsme první farma v ČR, kde se s oslíky začalo pracovat v takovém měřítku a konceptu, sjíždějí se za námi lidi z celé ČR, což je pro nás největší uznání, ale ocenění z "oficiálních struktur" nás rozhodně těší taky :-). Jako vítězství v nominaci podnikatelka roku nebo zařazení do TOP 15 Výletů Středočeskou centrálou cestovního ruchu.

Pro mne bylo setkání s oslíky osudové, umožnilo mi začít žít svůj sen, jít svou,  autentickou cestou. A třeba i pro vás setkání s oslíky přinese něco nového a nepoznaného, a možná i inspiruje k nějaké změně.  

Jinak  jsem taky máma 3 dcer - dvě dospělé (20 a 18 let) mi pomáhají na farmě s programy a výcvikem, třetí se narodila v roce 2020 a jelikož v ohradách u zvířat je jako doma,  chodí se mnou do práce doslova od narození, pevně doufám, že z ni roste milovnice zvířat... 

více o mé cestě životem...


Náš ušatý tým

Miky
Miky

Bobíček, valášek, narozen v květnu 2013, služebně nejstarší oslík na farmě, smělý a odvážný, občas se projevuje trochu jako puberťák (a má na to nárok, oslíci dospívají kolem 6 let), specialista na adrenalinovou stezku, pyšný otec oslátka Angeliky, pilně chodí na všechny túry, ale raději ve společnosti dalších oslíků než sám, v sedle vozí děti do 30 kg 

Míša, valášek, je to akční hrdina, má spoustu elánu a pracovního zápalu, chodí klidně i sám bez dalších oslíků, narozený v Holandsku, v sedle vozí děti do 30 kg

Pepinka, akční a odvážná vůdkyně stáda, původem z Bulharska, mezitím se již ale slušně naučila česky :-), umí být velmi asertivní, ale i poslušná, milá a společenská. Je maminkou oslátek Angelika, Bailey a Cést la vie, s přehledem zvládá všechny stezky, v sedle vozí děti do 35 kg

Saphira, oslička velkého francouzského osla Poitou, narozená v roce 2012, druhý největší osel na farmě (kohoutková výška 133 cm), maminka Amiga a Belmonda, velmi statečná a učenlivá, vůdčí klisna velkých oslíků, v sedle vozí děti do 55 kg

Luis, valášek, narozen v roce 2006, dělá velkého frajera ale v hloubi duše je něžný a citlivý, klidně jde i sám bez dalších oslíků, v sedle vozí děti do 35 kg

Madleine, oslička typu velký francouzský osel Baudet de Poitou , narozena v roce 2012, největší osel na farmě - měří 137 cm, hrdou maminkou malého francouze Alphonse, Belly a Cyrana, je citlivá a vnímavá, ale " nejoslovitjěší osel na farmě", v sedle vozí děti do 55 kg

Philipe, valach typu velký francouzský osel Baudet de Poitou , narozen v roce 2012, v sedle vozí děti a dospělé do 55 kg

Amigo, valach typu velký francouzský osel Baudet de Poitou, syn Saphiry, narozen na farmě Oslí stezka Svárov v roce 2017, v sedle vozí děti a dospělé do 55 kg

Miky, mlaďoch miniaturního oslíka, narozen v červenci 2020,  je pouze na vodění

Romeo, mlaďoch typu miniaturní osel, je pouze na vodění

Fanda,  valášek, narozen 2012, v sedle vozí děti do 35 kg

Donald, bývalý hřebec, dnes valášek, jemný, citlivý, ale sebevědomý,  narozen 2015, v sedle vozí děti do 50 kg

Ferdinand, valašek nerozený 2019, oslík menšího vzrůstu, mazel každým chlupem, naše začínající hvězda asinoterapie, vozí děti do 18 kg

Cyrano, hřebec typu velký francouzský osel Baudet de Poitou, v sedle vozí děti do 55 kg

Bella, oslička typu velký francouzský osel Baudet de Poitou , narozena v roce 2008, narozená ve Francii, v sedle vozí děti do 55 kg

Anabel, kříženec osla domácího a typu velký francouzský osel Baudet de Poitou, narozená v Německu, v sedle vozí děti do 35 kg

Oslátka narozená na farmě

Alphonse
Alphonse
Bailey
Bailey
Angelika
Angelika
Belmondo
Belmondo

Pokyny k výletu na Oslí stezku 

Co s  sebou:

 • cyklistická nebo obdobná helma pro děti, pokud budou jezdit (pokud nemáte, zapůjčíme)
 • pevná, uzavřená, nejlépe trekingová obuv pro dospělé i děti (šlápnutí na nohu  až 300-kilovým zvířetem není nikdy vyloučeno)
 • pláštěnky
 • náhradní oblečení pro případ nečekaného deště
 • přikrývka na hlavu, sluneční brýle, krém na sluníčko, repelent
 • svačina, pití
 • pamlsky pro oslíka (mrkev, jablíčka, suché pečivo)

Bezpečnost na Oslí stezce

Naši oslíci jsou mírumilovná a vychovaná zvířata, přesto pořád jsou to žívá zvířata a nikdy nelze vyloučit kousnutí, kopnutí, leknutí, nebo že se budou chovat jinak, než očekáváno a něčím nás překvapí.

Pro bezpečný a pohodový průběh zážitku s oslíkem věnujte proto pozornost následujícím pravidlům:

 • Vstup do výběhů a areálu pouze v doprovodu pořadatele, areál je hlídán kamerovým systémem a psy.
 • Areál je přístupný cca 15 min před programem, opuštění areálu nejpozději 15 min po ukončení programu. 
 • Během programu v blízkosti oslíků nelze svačit, prosím zaopatřete děti dopředu.
 • Oslíci jsou velmi citliví na emoce, nesmí se k nim přistupovat v rozrušeném, nervozním stavu, proto prosíme, abyste naplánovali výlet a dojezd s časovou rezervou a byli připravení, aby nedocházelo ke zmatkům a stresům při příjezdu.
 • Krmení zvířat lze provádět pouze pod dohledem pořadatele na jeho pokyn.
 • Vstup na farmu je dobrovolný a na vlastní riziko, doporučujeme mít sjednané úrazové pojištění.
 • Děti mohou vstupovat na farmu pouze v doprovodu dospělého, který je zodpovědný za jeho chování a dodržování pravidel bezpečnosti.
 • Dospělí dohlíží na to, aby děti respektovaly pravidla a pokyny organizátora.
 • Pokud víte, že Vašim dětem mohou naše pravidla způsobovat komplikace nebo nejsou schopny je dodržet, prosíme, abyste zvolili individuální výlet, kdy se budeme moci přizpůsobit Vaším potřebám a lépe omezíme případná rizika.
 • Výběhy zvířat jsou zabezpečeny elektrickými ohradníky, prosím informujte a poučte děti o nebezpečí při dotyku.
 • V blízkosti zvířat je nutné se chovat klidně, nemávat rukami, klacky a jinými předměty, neběhat a nekřičet
 • Přistupovat k oslíkům vždy zepředu, zezadu od oslíka odstup min 1 metr.
 • Nesahat na nohy a kopyta zvířat, čištění kopyt provádí pouze pořadatel.
 • Při čištění oslíků dbát zvýšené opatrnosti, nepohybovat se v prostoru za oslíkem.

Pro procházku nebo túru:

 • Návštěvníci si musí sami zvážit náročnost výletu nebo túry vzhledem k fyzické kondici všech účastníků dle popisů výletů na našich stránkách, a to zejména délku trasy, převýšení atd. Účastníci se musí seznámit s náročnosti výletu před rezervací a uskutečněním programu. 
 • Návštěvníci si musí zvážit svoji psychickou kondici - oslíci jsou velmi citlivá na emoce a nálady - nemůžeme k nim přistupovat pokud jsme rozčílení nebo se nacházíme v mimořádné psychické nepohodě.
 • Pokud necháte v sedle jet děti,  je nutný zajistit z Vaší strany adekvátní počet dospělých osob - na jednoho oslíka je zapotřebí přítomnost min. 2 dospělých, plně "akceschopných" dospělých - 1 oslíka vede, druhý jistí (přidržuje) dítě ze strany.  Doprovod s kočárkem nebo psem na vodítku se nepovažuje za "akceschopného". Pokud nemate dostatečný počet doprovodných osob, mužete si přiobjednat asistujíciho průvodce od nás.  
 • Za manipulaci a vedení oslíka je vždy zodpovědná dospělá osoba.
 • Děti mohou vést oslíka bez jezdce na širokých, přehledných úsecích, vždy pod dohledem a asistence dospělého. 
 • Při jízdě na oslíkovi děti musí mít přílbu. Za nošení přílby dítětem po celou dobu jízdy v sedle zodpovídá rodič. 
 • Pokud je dítě v sedle, oslík se nesmí nechat bez dozoru, nebo s volným vodítkem, obě osoby z doprovodu se musí plně věnovat vodění oslíka a jištění dítěte. 
 • Oslík se nesmí pobízet k rychlejšímu tempu kopáním, hlasem atd.
 • Výletu se nemohou účastnit osoby pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
 • V případě, že se účastníci výletu nebudou řídit pokyny pořadatele, má pořadatel právo vyloučit tyto osoby z akce bez náhrady. 
 • Pejsci mohou na výlet pouze na vodítku
 • Pejsci se nesmí pohybovat v blízkosti oslíků, štěkat nebo jinak oslíky plašit ani obtěžovat jiné účastníky.